• First Organization of the Cavalry
     
    Colonel: Lemuel B. Platt
     
    Majors: William D. Collins and John D. Bartlett
     
    Adjutant: Edgar Pitkin
     
    Quartermaster: A. S. Dewey
     
    Surgeon: George S. Gale
     
    Assistant Surgeon: P. O'M. Edson.
     
    Chaplain: John H. Woodward.

    Sergeant Major: A. H. Danforth.

    Q. M. Sergeant: C. V. H. Sabin.

    Hospital Steward: J. H. Fiske.

    Commissary Sergeant: Mark H. Wooster.

    Chief Buglers: Cyrus Green and F. A. Prouty.

    Veterinary Surgeon: Hosea Stone.
     
       
          Company A, Chittenden County: 
             Captain: Frank A. Platt
             First lieutenant: Joel B. Erhardt
             Second lieutenant: Ellis B. Edwards
             Orderly sergeant: Warren Gibbs
     
     
            Company B, Franklin County:
             Captain: George P. Conger
             First lieutenant: William B. Beman 
             Second lieutenant: Jed P. Clark
             Orderly sergeant: John Sawyer, Jr.
     
     
            Company C, Washington County:
             Captain: William Wells
             First lieutenant: H. M. Page
             Second lieutenant: Eli Holden
             Orderly sergeant: Chauncy Bennett
     
     
          Company D, Orange and Caledonia Counties:
             Captain: A. W. Preston
             First lieutenant: John W. Bennett
             Second lieutenant: William G. Cummings
             Orderly sergeant: Jacob Trussel 
     
     
          Company E, Windsor County:
             Captain: Samuel P. Rundlett
             First lieutenant: A. J. Grover
             Second lieutenant: John C. Holmes
             Orderly sergeant: A. H. Chandler
     
          Company F, Windham County:
             Captain: Josiah Hall
             First lieutenant: Robert Schofield
             Second lieutenant: Nathaniel Hayward
             Orderly sergeant: S. A. Clark
     
          Company G, Bennington County:
             Captain: James A. Sheldon
             First lieutenant: George H. Brean
             Second lieutenant: D. M. Blackmer
             Orderly sergeant: Frank Ray
     
          Company H, Rutland County:
             Captain: S. G. Perkins
             First lieutenant: F. T. Huntoon
             Second lieutenant: Charles A. Adams
             Orderly sergeant: C. A. Barrows
     
        Company I, Lamoille and Orleans Counties:
             Captain: E. B. Sawyer
             First lieutenant: H. C. Flint
             Second lieutenant: Josiah Grout, Jr.
             Orderly sergeant: C. A. Woodbury
     
        Company K, Addison County:
             Captain: Franklin Moore
             First lieutenant: John S. Ward
             Second lieutenant: John Williamson
             Orderly sergeant: E. H. Higley