• Hall Of Fame

    District Jazz Band-District Band-Regional Band-All State-Nationals

     

    Year

    District Jazz Band

    2019

    Hunter Bowser - Guitar

    Kristen Brown - Trumpet

    Caroline Helms - Trombone

    Halle Mitchell - Piano

    Brandon Snook - Drums

    2018

    Nate Smith - Trumpet

    Caroline Helms - Trombone

    Max Theuer - Bari Sax

    Brandon Snook - Drums

    2017

    Seth Johnson - Trumpet

    Nate Smith - Trumpet

    Dante Nelson - Tenor Sax

    Caroline Helms - Trombone

    Noah Gaus - Trombone

    Halle Mitchell - Piano

    Brandon Snook - drums

    2016

    Dan Zimmerman - Tenor Sax

    Dante Nelson - tenor sax

    Zack Mothersbaugh - trumpet

    Sara Lucas-trumpet

    Gehrig Schuster - Trombone

    Noah Gaus - trombone

    Josh Ziegler - String Bass

    Brandon Snook - drums

    2015

    Dan Zimmerman - Tenor Sax

    Gehrig Schuster - Trombone 2

    Josh Ziegler - String Bass

    Ethan Stewart - drums

    2014

    Dan Zimmerman - Tenor Sax

    Gehrig Schuster - Trombone 2

    Will Landon Trumpet 1

    Ethan Stewart - drums

    2013

    Ian Charney - Tenor Sax

    Daniel Zimemrman -Tenor Sax

    Will Landon - Trumpet

    Nick Ramish - Trumpet

    Brandon Houtz - Trumpet

    Gehrig Schuster - Trombone

    Ethan Stewart - Drum Set

    2012

    Ian Charney - Tenor Sax

    Will Landon - Trumpet

    Tyler Foley - Trumpet

    Brandon Houtz - Trumpet

    Luke Dubois - Trombone

    Ethan Stewart -drum set

    Aaron Logan - Piano

    2011

    Molly Cain - Alto

    Ian Charney - Tenor

    WIlliam Landen - Trpt

    Hannah Munnell - Trb

    Luke Dubois - Trb

    2010

    Vince Ramish - Tenor

    Molly Cain - Alto

    Ian Charney -Tenor

    Tyler Foley - Trp

    Hannah Munnell -Trb

    Luke Dubois - Trb

    Matt Bumgarner -Trb

    Adam Johnson -bass

    Jake Puzyki - drums

    2009

    Ben Montgomery - Alto Sax

    Vince Ramish - Tenor Sax

    Molly Cain - Tenor Sax

    Hannah Munnell - Trombone 1

    Jake Puzycki - Drum Setl

    2008

    Ben Montgomery - AS 2

    Jayme Zimemrman - Trp 2

    Jon Frank - Str Bass

    Russell Dauberman -Drum set

    Hannah Munnell - Trombone 2

    Vince Ramish - Tenor Sax 2

    2007

    Matt Bumgarner - Trb 1

    Jayme Zimmerman - Trp 1

    Ben Montgomery T Sax 1

    Lily taylor - Trp 3

    Jon Frank - Str Bass

    2006

    Rachel Keeler ASax 2

    Ben Montgomery TSax 2

    Jayme Zimmerman Trp 1

    Lily Taylor Trp 4

    Matt Bumgarner Tb 4

    Jon Frank bass

    2005

    Brianna Taylor Trp 3

    Rachel Keeler ASax 2

    Sam Morehead Perc

    2004

    Brianna Taylor - Trp 4

    Stephanie Allen - Str Bs

    2003

    District Jazz did not exist yet

     

    Year

    District Band

    2019

    Zoey Cole - Flute

    Linzy Fetterolf - Oboe

    Lizzie Giacobe - Clarinet

    Keeli Pighetti - Clarinet

    Meredith Frey - Bass Clarinet

    Abby Harper - Trumpet

    Stephanie Liliedahl - Horn

    Mykayla Cole - Horn

    Caroline Helms - Trombone

    Johnny Purnell - Euphonium

    2018

    Zoey Cole - Flute

    Lizzie Giacobe - Clarinet

    Keeli Pighetti - Clarinet

    Alison Spratt - Clarinet

    Linzy Fetterolf - Oboe

    Seth Johnson-Trumpet

    Josh Gaus - Horn

    Caroline Helms - Trombone

    Johnny Purnell - Baritone

    Patricia Jenkins - Tuba

    Brandon Snook - Percussion

    2017

    Zoey Cole - Flute

    Lizzie Giacobe - Clarinet

    Alison Spratt - Clarinet

    Kayleigh Rine - Alto Sax

    Anna Kate Scott - Bassoon

    Seth Johnson-Trumpet

    Josh Gaus - Horn

    Noah Gaus - Trombone

    Josh Zeigler - Baritone

    2016

    Kayliegh Rine - alto sax

    Sara Lucas- Cornet

    Zack Mothersbaugh-Cornet

    Josh Gaus - horn

    Kirsten Swales-Flute

    Gehrig Schuster-Trombone

    Noah Gaus - trombone

    Emma Smith-Oboe

    Daniel Zimmerman-Tenor Sax

    Tallie Dubois - euphonium

    Josh Ziegler - string bass

    2015

    Noah Gaus-Trombone

    Sam Irvin-Tuba

    Sara Lucas- Cornet

    Zack Mothersbaugh-Trumpet

    Shannon Rose-Flute

    Gehrig Schuster-Trombone

    Emma Smith-Oboe

    Daniel Zimmerman-Tenor Sax

    2014

    Katie Pletcher - Flute 1

    Jessica Brown - Clarinet 1

    Clarissa Miller - Clarinet 2

    Dan Zimmerman - tenor Sax

    Will Landon Cornet 1

    Alissa Woomer - Baritone

    Sam Irvin - Tuba

    2013

    Jessica Brown - Clarinet

    Kellie Rice - Alto Clarinet

    Ian Charney - Tenor Sax

    Will Landon -Cornet 1

    Brandon Houtz - Cornet 2

    Alissa Woomer - Euphonium

    Ben Gibboney - Euphonium

    Jordan Newman - Percussion

    2012

    Courtney Foley - Flute

    Lily McCullough - Clarinet

    Jessica Brown - Clarinet

    Kellie Rice - Alto Clarinet

    Ian Charney - Tenor Sax

    Jayson Zimmerman - Trumpet

    Tyler Foley - Trumpet

    Brandon Houtz - Trumpet

    Megan Montgomery - Horn

    Luke Dubois - Baritone

    Zech Houser - Tuba

    Tyler Wasson - Percussion

    2011

    Alexa McDevitt - Flute 1

    Courtney Foley - Flute 2

    Rebecca Busichio - Clarinet 1

    Lilly McCullough - Clarinet 1

    Michael Pletcher - Clarinet 2

    Kellie Rice - Alto Clarinet

    Molly Cain - Alto Sax 1

    Jayson Zimmerman - Cornet 2

    Lauren Horning - Horn 1

    Brianna Wendt - Horn 2

    Erik Austin - Horn 4

    Hannah Munnell - Trombone 1

    Luke Dubois - Euphonium

    Brandon Houtz - Tuba

    2010

    Kaylene Deitrich - Fl 1

    Hayley Charney - Cl 1

    Rachel Krantz - Cl 2

    Michael Pletcher - Cl 3

    Nicole Tyger - Contra

    Vince Ramish - AS 1

    Molly Cain - AS 2

    Jayson Zimmerman -Cor 2

    Erik Austin - FH 2

    Hannah Munnell - Trb 1

    Richard Zimmerman - Tuba

    Susan Gibboney - Str Bass

    2009

    Kaylene Deitrich - Fl 1

    Kelly Burger - Fl 2

    Hayley Charney - Cl 2

    Rachel Krantz - Alto Cl

    Ben Montgomery - AS 1

    Brooke Bixler - AS 2

    Vince Ramish - Tenor Sax

    Richard Zimmerman-Cor 2

    Lauren Horning-F Horn 2

    Brianna Wendt -F Horn 3

    Hannah Munnell - Tb 1

    Ashley Crock - Euphonium

    Jake Puzycki - Percussion

    2008

    Abby Wortman - Fl 1

    Kaylene Deitrich - Fl 2

    Kelly Burger - Oboe 2

    Megan Burger - Cl 1

    Hayley Charney - Cl 2

    Ben Montgomery - AS 1

    Vince Ramish TS

    Jayme Zimmerman - Cor 1

    Ashley Kline - Cor 3

    Ian Ingram - F Horn 3

    Kachina Spangler -Horn 4

    Matt McGraw - Tb 1

    Tiffany Walker - Tb 3

    Ashley Crock -Euphonium

    Jon Frank - String Bass

    2007

    Abby Wortman - Pic

    Brenna Bixler - Fl 1

    Julie Cain - Fl 2

    Rachel Dabiero - Cl 1

    Megan Burger - Cl 3

    Jamie Gephart - Alto Cl

    Ben Montgomery - As 2

    Jayme Zimmerman - Cor 1

    Ashley Crock - Euphonium

    Jen Grubb - Euphonium

    Scott Elder - Tuba

    2006

    Diana Gomola Cl 1

    Rachel Dabiero Cl 1

    Amanda Zahoran Cl 2

    Brenna Bixler Fl 1

    Julie Cain Picc

    Rachel Keeler ASax 1

    Lauren Rishel ASax 2

    Michael Gordon TSax

    Sarah Bumgarner Hn 4

    Jen Rupert Tb 3

    Scott Elder Tuba

    2005

    Diana Gomola Cl 1

    Amanda Zahoran Cl 3

    Jessica Cowher Cl 3

    Laurren Rishel Alto Cl

    Brenna Bixler Fl 1

    Brianna Taylor Cor 1

    Elizabeth Kennedy Oboe

    Lauren Horning Perc

    2004

    Katie Boston - Fl 1

    Diana Gomola - Cl 2

    Jessica Cowher - Cl 3

    Lauren Rishel - Alto Cl

    Joy Parko - As 1

    Edith Clogg - TSax

    Brianna Taylor - Cor 2

    Nick Montgomery - FH 2

    2003

    Julie Johnstonbaugh - Fl 1

    Sarah Gordon - Cl 1

    Joty Parko - A Sax 2

    Edith Clogg - T Sax

    Erin Wilson - Cor 1

    Danielle Johnson - FH 1

    Nick Montgomery FH 4

    Matt Conaway - tuba

    Erin Horning - perc

    Erin Peddigree -Str Bass

    2002

    Julie Johnstonbaugh - Fl 1

    Sarah Gordon - Cl 1

    Amanda Davidson - AS 2

    Edith Clogg -TSax

    Christy Parko - Cor 1

    Danielle johnson - Fh 2

    Rebecca Hall - Trb 1

    Susan Mulfinger - Trb 3

    Megan Brooks - Tuba

    Erin Peddigree - Str Bass

    2001

    Janelle Berrus - Fl 1

    Julie Johnstonbaugh - Fl 2

    Sarah Gordon - Cl 1

    Matt Zimmerman - ASax 1

    Danielle Johnson - FH 2

    Rebecca Hall - Trb 1

    Chris Lahr - Euphomium

    Matt Klock - Euphonium

    Roberta Clogg -Tuba

    Erin Peddigree - Str Bass

    Mike Cook - Perc

    2000

    Amanda McCloskey - Pic

    Brittany Kravets - Bas 1

    Nicole Lucas - Cl 1

    Hollie Emel - Alto Cl

    Chantelle Hodge - ASax 1

    Matt Zimmerman -ASax 1

    Courtney Geary - Trp 1

    Abbey Miller - Euphonium

    Carrie Rogers - Euphonium

    Jared Reed - Tuba

    Roberta Clogg - Tuba


    Year

    Regional Band

    All State Band

    2019

    Zoey Cole - Flute

    Linzy Fetterolf - Oboe

    Meredith Frey - Bass Clarinet

    Abby Harper - Trumpet

    Stephanie Liliedahl - Horn

    Mykayla Cole - Horn

    Caroline Helms - Trombone

    Congratulations to Eli Breon (All-State Chorus), Emily Harris (All-State Orchestra),

    and Halle Mitchell (All-East Chorus) 

    2018

    Zoey Cole - Flute 

    Alison Spratt - Clarinet

    Linzy Fetterolf - Oboe

    Seth Johnson-Trumpet

    Josh Gaus - Horn

    Johnny Purnell - Baritone

    Patricia Jenkins - Tuba

    Congratulations to

    Halle Mitchell who

    attended All State

    Chorus.

    2017

    Zoe Cole - Flute

    Lizzie Giacobe - Clarinet

    Seth Johnson - Trumpet

    Josh Gaus - Horn

    Noah Gaus - Trombone

    Josh Zeigler - Baritone

    Congratulations to Josh Zeigler

    who was selected for

    the All State Honors Symposium

    for future music teachers.

    2016

    Dan Zimmerman - Tenor Sax

    Emma Smith - oboe

    Josh Zeigler - string bass

     

    2015

    Daniel Zimmerman-Tenor Sax

    Sara Lucas-Cornet

    Congratulations to Dan Zimmerman who

    saw the highest scoring saxophone at all state

    and quailified to attend the NAfME national

    Honors band in Nashville Tn

    in October.

    2014

    Jessica Brown - Clarinet 1

    Clarissa Miller - Clarinet 2

    Dan Zimmerman - tenor Sax

    Will Landon - Cornet 1

    Congratulations to

    Will Landon who

    attended All State

    Orchestra on Cornet.

    Also special recognition

    to Jessica Brown

    and Sarah Horner who

    were selected for

    the All State Honors Symposium

    for future music teachers.

    2013

    Kellie Rice - Alto Clarinet

    Ian Charney - Tenor Sax

    Will Landon -Cornet 1

    Alissa Woomer - Euphonium

     

    Congratulations to Brandon Houtz

    who was selected for

    the All State Honors Symposium

    for future music teachers.

    2012

    Lily McCullough - Clarinet

    Luke Dubois - Baritone

    Brandon Houtz - Trumpet

     

    2011

    Courtney Foley - Flute 2

    Michael Pletcher - Clarinet 2

    Molly Cain - Alto Sax 1

    Lauren Horning - Horn 1 (Qualified

    but could not attend)

    Erik Austin - Horn 4

    Hannah Munnell - Trombone 1

    Luke Dubois - Euphonium

    Congratulations to Molly Cain

    who placed first chair on Alto

    Sax 1 and Hannah Munnell

    who placed second chair on

    Trombone at Regional Band.

    They qualified for the All State

    Festival in Band.

    Congratulations also to

    Brianna Wendt who placed

    high enough at Regional

    Orchestra on violin and will

    go to the All State Festival

    in Orchestra.

    2010

    Kaylene Deitrich - Fl 1

    Hayley Charney - Cl 1

    Rachel Krantz - Cl 2

    Michael Pletcher - Cl 3

    Vince Ramish - AS 1

    Molly Cain - AS 2


    Hannah qualified but declined

    so she could concentrate on

    her jazz music.

    Congratulations to Hannah

    Munnell - Jazz Band - our

    first ever Bellefonte student

    selected for the All State

    Jazz Band

    Kaylene Deitrich - Concert Band

    Vince Ramish - Concert Band

    Molly Cain - Wind Ensemble

    2009

    Kaylene Deitrich - Flute 1

    Kelly Burger - Flute 2

    Hayley Charney - Clarinet 2

    Ben Montgomery - Alto Sax 1

    Vince Ramish - Tenor Sax

    Lauren Horning - French Horn 2

    Hannah Munnell - Trombone 1

    Ashley Crock - Euphonium

    Jake Puzycki - Percussion

    Congratulations to Ben

    Montgomery & Vince

    Ramish who placed first

    chair at Regional Band

    on Alto Sax 1 and Tenor Sax.

    They qualified for the All State

    Festival in Concert Band.

    Congratulations to Jake

    Puzycki who placed first

    in percussion at Regional

    Orchestra and will also

    go to the All State Festival

    in Orchestra

    2008

    Abby Wortman - Flute 1

    Kaylene Deitrich - Flute 2

    Megan Burger - Clarinet 1

    Vince Ramish - Tenor Sax

    Jayme Zimmerman - Cornet 1

    Special congratulations to

    Jayme Zimmerman who

    was selected for all state

    wind ensemble on Cornet 1.

    2007

    Brenna Bixler - Flute 1

    Julie Cain - Flute 2

    Rachel Dabiero - Clarinet 1

    Megan Burger - Clarinet 3

    Jamie Gephart - Alto Clarinet

    Jayme Zimmerman - Cornet 1

    Ashley Crock - Euphonium

    Congratulations to Jamie

    Gephart and Jayme

    Zimmerman who qualified

    for all state wind ensemble.

    And congrats to Danielle

    Austin (alto Sax) who went

    to all state chorus and Liz

    Kennedy (Oboe, perc) who

    was selected for all state

    vocal jazz

    2006

    Diana GomolaCl 1

    Amanda Zahoran Cl 2

    Brenna Bixler Fl 1

    Rachel Keeler ASax 1

    Diana Gomola qualified

    for all state band by

    placing first at Regionals,

    she had already

    been accepted

    into all state orchestra

    2005

    Brenna Bixler Fl 1

    Amanda Zahoran Cl 3

    Jessica Cowher Cl 3

    Congratulations to Liz

    Kennedy (oboe) the first

    student from Bellefonte

    to qualify for the All State

    Vocal Jazz Ensemble

    2004

    Diana Gomola - Clarinet 2

    Lauren Rishel - Alto Cl

    Nick Montgomery - F Horn 2

     

    2003

    Julie Johnstonbaugh - Fl 1

    Sarah Gordon - Cl 1

    Edith Clogg - tenor Sax

    Danielle Johnson - F Horn 1

    Erin Horning - Perc

     

    2002

    Julie Johnstonbaugh - Fl 1

    Sarah Gordon - Cl 1

    Amanda Davidson - A Sax 2

    Edith Clogg - Tenor Sax

    Danielle Johnson F Horn 2

    Rebecca Hall - Trombone 1

    Susan Mulfinger - Trombone 3

    Sarah Gordon - Clarinet 3

    Rebecca Hall - Trombone 1

    2001

    Janelle Berrus - Flute 1

    Sarah Gordon - Clarinet 1

    Matt Zimmerman - Alto Sax 1

    Danielle Johnson - F Horn 2

    Rebecca Hall - Trombone 1

    Susan Mulfinger - trombone 3

    Chris Lahr - Euphonium

    Roberta Clogg - Tuba

    Erin Peddigree - String Bass

    Mike Cook - Percussion

     

    2000

    Amanda McCloskey - Piccolo

    Hollie Emel - Alto Clarinet

    Chantelle Hodge - Alto Sax 1

    Matt Zimmerman - Alto Sax 1

    Brittany Kravets - Bassoon 1

    Courtney Geary - Trumpet 1

    Carrie Rogers - Euphonium

    Jared Reed - Tuba

    Roberta Clogg - Tuba