•  
     Bellefonte honors First Responders, Police, Firefighters, Veterans, and active Servicemen and Women at Rogers Stadium on 9/11.  Special thanks to Eileen Scott and Chief Danneker for the coordination of the Patriot's Day Remembrance and Celebration.  Also, thanks to the Bellefonte Area High School Band, under the direction of Mr. Jay Zimmerman, for performing patriotic music during the ceremony. (photos by Patti Hillard)  



    The BASD Athletic Department recognizes and congratulates...

    It's a 4-PETE!!!!
    The BASD Fall Athletic Teams captured its 4th consecutive Fall Summit Award for 2015-2016
    sponsored by the Centre Daily Times.
     
    Mountain League announces and honors its Fall All-Stars!
    2015 Fall Mountain League All Stars  
    BOYS SOCCER: First Team - Nate Shippe and Joe Sheckler; Second Team - Dion Furfaro and Ben Herr.
    GIRLS SOCCER: First Team - Morgan Brooks and Madisen Paige; Second Team - Hannah Robb
    VOLLEYBALL: First Team - Chloe Thompson
    GIRLS CROSS COUNTRY: First Team - Anya Hoaglund  
    BOYS CROSS COUNTRY: First Team - Mike O'Donnell and Brett Pope
    BOYS GOLF: First Team - Darren Heeman
    GIRLS GOLF: First Team - Kady Stodler and Paige Urban; and Most Valuable Player Emily Sinclair.
    GIRLS GOLF: Mountain League Champions!
    BELLEFONTE Fall Athletic teams combined for a win percentage of .607 capturing the Fall Summit Award sponsored by the Centre Daily Times.

    Mountain League announces and honors its Spring All-Stars!
    Spring 2015 Mountain League All-Stars  
    BASEBALL: Dom Masullo (1st team - Pitcher), Logan Mathieu (1st team - DH), Trent Fortney (2nd team -Catcher), Adam Kuhn (2nd team - 3B)
    SOFTBALL:  Liz Linn (2nd team - OF), Angela Capparelle (2nd team - OF), Sarah Menna (2nd team - 1B), Jessica Fishburn (2nd team - DP)
    BOYS TRACK&FIELD:  1st team - 4X800 Relay - Ethan Diefenbach, Matthew Dabiero, Josiah Stickles, Michael O'Donnell;  1600 M - Matthew Dabiero; Javelin - Matthew Feldman.
    GIRLS TRACK&FIELD: 2nd team - 4X800 Relay - Madeline Durn, Samantha McCarthy, Jess Book, Anaya Hoaglund; 3200M - Anya Hoaglund; High Jump - Olivia Spratt; Long Jump - Brooke Shirey; Triple Jump - Brooke Shirey.
     
    BELLEFONTE wins Spring 2015 Summit Award.  This award sponsored by the Centre Daily Times is given to the School with the highest winning percentage. 
     
    Combined with our Fall 2014 Summit Award BELLEFONTE claims the overall  2014-2015 SUMMIT AWARD CHAMPIONS! 

    BASEBALL Wins District 6 Championship!
    District 6 Championships  
     

    Centre Daily Times recognizes local "Inspirational Athletes" Bellefonte had 7 Athletes that made the top 40 - Jessica Book, Morgan Brooks, Matt Feldman, Trent Fortney, Madisen Paige, Brock Port and Colton Schnars.  Book, Fortney and Schnars were named as Semi-Finalists.
     
    inspirational athletes  
     Not pictured: Brock Port
     

    Congrats to our Winter Mountain League All-Stars.
    Winter 2015 Mountain League All-Stars  
     Wrestling: Brock Port, Trevor Corl
    Girls Basketball: Jessica Book
    Boys Basketball:  Trent Fortney 
    Swimming: Patrick Scordato, Grey Rockey, Finn Nixdorf, Chance Foster, Miranda Fedor. 

    Coach Maney gets 100th WIN!  Congrats to him.
    100th WIN  

    Congrats to Trevor Corl on his 100th win! 
    Corl's 100th Win  
     
     
     
    Congrats to our Mountain League Champions - 
    Boys Golf
    Girls Golf
    Girls Soccer 
      
    Cheerleaders named 2014 Camp Champs at PSU.
    CHAMPIONS  
     
     
    Softball wins District 6 Title!
    District VI Champions  
    Senior Mitchell Grasser - District 6 Champion in Shot Put! Placed 21st in the State!
     Mitch - District VI Champion Shot Putt
    Mountain League announces Spring 2014 All Stars:
    Mountain League Honorees  
    Girls Softball: 
    First team:  Catcher - Vanessa Cooper; DP -Tara Baney
    Second team: Outfielders - Liz Linn and Angela Capparella
    Track and Field:
    First Team: 1600 - Anya Hoaglund; 400 Relay - Rachel White, Erinn Cavanaugh, Sara Caldana, Kaitlyn Womer, Emma Mills; Triple Jump - Brooke Shirey
    Shot Putt - Mitchell Grasser; Javelin - Matthew Feldman
    Second Team:  Pole Vault - Kaitlin Rogers; Discus - Alexis Franks

     
    Mountain League announces Winter 2014 All Stars:
     Boys Basketball: Evan Wian - Honorable Mention
    Girls Basketball: Jessica Book - 2nd team, Alexis Wetzler - Honorable Mention
    Swimming: Gwen Lowery - 100 Free; Miranda Fedor - 100 Back; Patrick Scordato - 200 IM; Jordan Newman 100 Fly; Matthew Horner - 100 Free; Colton Schnars - 100 Back and Outstanding Male Swimmer; Matthew Horner, Grey Rockey, Jordan Newman, and Colton Schnars - 200 and 400 Free Relay.
    Wrestling: Brock Port (120) and Trevor Corl (132)
     
     
    The following wrestlers for their performance at the NW Regional Tournament and on advancing to the State Tournament.
    Trevor Corl - NW Regional Champ
     Brock Port - 3rd Place
     
    The 2013-2014 Girls Basketball team as they are ranked 4th in the District and start playoff play on Monday, Feb. 24th at Central Cambria HS at 7:30 versus Ligonier Valley.
     
    The Wrestling team for a strong showing at Districts.
    Trevor Corl - District Champ (it is a three-peat!)
     Brock Port - District Champ
    Aaron Witherite -  Runner-up
    Chase Gardner - Runner-up
    Luke Leathers - 3rd place
    Nate Rosenburger - 3rd place
    Tanner Day - 4th place
    GOOD LUCK AT REGIONALS!
     
     

    The Gymnastics team on their 6th place finish at the State Championships!

    Individual efforts -Maepearl St. George - all-around winner in the bronze division; and Cortney Fredericks, who was district champ on beam!
     
     
     
    COACH MILLER gets 100th Victory!  The girls soccer team celebrates Coach's milestone.
     
     100th Win  water dump for 100th win
      

    The win occurred September 4, 2013 in Tyrone as the Lady Raiders defeated the Lady Golden Eagles 5-1. 

    Stacey Miller has been the girls varsity coach since 2003.

     
     
    Vanessa Cooper surrounded by family, friends, coaches, and teammates signs her letter of intent to play for UMass - Lowell.
     
    VC Signing  
     
    Bellefonte wins its second consecutive Fall Mountain League Summit Award.  The Summit Award is given to the Mountain League School with the highest winning percentage for the fall sports season.  Bellefonte's winning percentage was .582! Congratulations to all the fall sports student athletes whose work on and off the playing field contributed to this award. 
    Fall Mountain League All-Stars  
     
    The Boys Soccer Team Mountain League All-Stars are Matt Feldman (Second Team), Tyler Nyquist (Second Team), Gage Wert (First Team) and Andrew Stover (First Team).  Grant Stone is the Mountain League All State Player for the Year.
     
    The Girls Soccer Team Mountain League All-Stars are Jennah Krout (Second Team), Nicole Peggs (Second Team), Madisen Paige (First Team) and Kristen Bell (First Team). 
     
    The Boys Cross Country team for capturing their 3rd consecutive Mountain League Conference Championship and the Girls for a third place finish!  All-Stars include Matthew Dabiero, Michael O'Donnell, Brett Finley, Anya Hoaglund, and Alexis Franks. 
     
     
    The girls golf team and Coach Poorman on their second consecutive Mountain League Championship. Members of the team are Taylor Gehringer, Ashley Morris, Kaitlyn Rogers, Emily Sinclair, Katherine Stodter, Paige Urban, Kaitlyn Vogel, and Katelynn Walker.
     
    Dan Roan picked to play in the 2013 Lezzer Lumber Classic Game.
    Playing for the "North Team," Dan will take the field with other central Pennsylvania football stand outs Friday, June 21 at Alumni Field in Wingate, PA.
    Erica DeVinney (shortstop) and Jess McClenahan (3rd base) to play in the Annual Pennsylvania Softball Coaches Association All-Star Game.  Game time is 5:30 on Thursday, June 20th at Lock Haven University.
     
    Spring Sport Mountain League Honorees:
    BOYS TRACK:
    200 Meters - Sean Gipson
    400 Meters - Sean Gipson
    1600 Meters - Mitchell Smith
    3200 Meters - Andrew O'Donnell
    4X800 Relay - Brett Finley, Andrew O'Donnell, Garrett Pensak, Mitchell Smith.
    Long Jump - Sean Gipson
    Shot Put - Mitchell Grasser
    Discus - Matt Querns
    BASEBALL:
    Pitcher - Dan Roan (2nd team)
    Second Base - Jordan Fye (2nd team)
    Shortstop - Doylan Deitrich (2nd team)
    DH - Taylor Butts (2nd team)
    First Base - Dan Roan (Honorable Mention)
    SOFTBALL:
    Infield - Erica DeVinney (1st team)
    Catcher - Vanessa Cooper (1st team)
    DP - Sarah Menna (1st team)
     
     
    Boys Track wins Mountain League Championship.
     
    Boys Track 2013
     
    Senator Corman Honors Gold medal winners from swimming states:
    Senator Corman, Andrew Rosenberger, Isaac Thomas, Frank Aberegg, Colton Schnars, Jody Schnars
     
    State Swimming Meet Results:

    KatieScordato - 7th place finish in the IM. (schoolrecord); 11th in the 100 Breaststroke (school record)

    AndrewRosenberger - 2nd place finish in the IM. (schoolrecord); STATE CHAMPION 100 Breaststroke (school record)

    GirlsMedley Relay – (Cydnei Crust, Katie Scordato, Miranda Feder, Gwen Lowery)placed 21st.

    IsaacThomas – 13th in the 200 freestyle; 11th in 500 freestyle (school record)
    FrankAberegg – 14th in 50 free.
    GwenLowery – 30th in the 100 Butteryfly.

    Colton Schnars - 10th in 100 Backstroke (school record)
    Boys 200 Freestyle Relay -- 10th place and 400 Freestyle Rely - 6th place (school record) (Matt Horner, Colton Schnars, Jordan Newman, Isaac Thomas)
    Boys Medley Relay (Frank Aberegg, Colton Schnars, Andrew Rosenberger, Isaac Thomas) with a new school record swam their way GOLD getting 1stplaceSTATE CHAMPIONSThe boys team placed 3rd overall in the State.
     
      
     Nick Shawley  
    Senior Wrestler
    Nick Shawley
    gets
    100th VICTORY!
     
    Both Boys and Girls Swim Teams capture District 6 Championships!
     

     

    Boys District 6 Champions
     
    Girls District 6 Champions
    Team Members: Colton Schnars, Frank Aberegg, Manny Meinen, Jordan Newman, Grey Rockey, Daniel Tanney, Isaac Thomas, Matthew Horner, Andrew Rosenberger (Not pictured - Andrew Kaschalk, Patrick Scordato.) Girls Team: Veronica Garis, Miranda Fedor, Katie Scordato, Cydnei Crust, Gwen Lowery, Deborah Armstrong, Emily Kerstetter.
     
    8 School and 3 District 6 Meet Records:
     
    200 Medley Relay: Cydnei Crust, Katie Scordato, Miranda Fedor, and Gwen Lowery- New team record
    200 Medley Relay: Colton Schnars, Andrew Rosenberger, Isaac Thomas, Frank Aberegg- New Meet and Team Record
    200 Free: Isaac Thomas- New Team Record
    200 IM: Katie Scordato- New Meet Record
    200 IM: Andrew Rosenberger- New Team and Meet Record
    200 Free Relay: Matt Horner, Colton Schnars, Jordan Newman, and Frank Aberegg- New Team Record
    500 Free: Isaac Thomas- New Team Record
    100 Backstroke: Colton Schnars- New Team Record
    400 Free Relay: Jordan Newman,  Matt Horner, Isaac Thomas, Andrew Rosenberger
     
    Mitchell Signing

    Mitchell Smith

    signs letter of intent for

    Lock Haven University.
     
    Senior Garrett Poorman gets 100th WIN!
    Senior Wrestler
    Garrett Poorman
    gets 
    100th VICTORY!
     
     
     
     
    Bellefonte Wins Mountain League Fall Summit Award!
     
    Boys Cross Country - Mountain League Champions
    Girls Golf - Mountain League Champions
    Girls Soccer -- Co-Mountain League Champions
    Boys Soccer -- Co-Mountain League Champions
     
    Mountain League Individual Honors:
    Cross Country - *Mitchell Smith, MVP; Andrew O'Donnell, All-Star; Alexis Franks, All-Star; Anaya Hoagland, All-Star.
    Football -  Kashim Buey - RB 2nd Team; Nick Leiter - WR 1st Team; Dan Roan - Guard 2nd Team; Jordan Fye - Secondary 2nd Team; Luke Purnell - Lineman 1st Team; Evan Young - Linebacker 2nd Team.
    Golf - Alyssa Sinclair - MVP; Kaitlyn Vogel - All-Star;
    Emily Sinclair - All-Star.
    Boys Soccer -  Paul Harrison - 1st Team; Tyler Rhoads - 1st Team;
    Shane Kaschalk - 2nd Team; Mike Maggs - 2nd Team; Dakota Nixdorf - 2nd Team.
    Girls Soccer -  Kristin Buchanan - ALL-STATE Representative; Emily Jabco - 1st Team, Brooke Redfern - 1st Team; Devin Kos - 2nd Team; Emily Martell - 2nd Team.
     
    *Mitchell Smith -- District 6 AA XC Champion, Mt. League Conference Champion, Mt. League MVP of the Mountain League All-Star Team, an Undefeated Season,
    medal winner at Big Valley, Spiked Shoe and NEPA Invitationals, and finished his outstanding season by placing 6th place out of 228 adding an All-State Honor to conclude his senior year!
     
    Lady Raider Soccer Team gets 100th WIN!
    100th Program WIN
    Saturday, Sept. 1, 2012 Bellefonte 2 - Huntingdon 0