Welcome to the
Department of Athletics
 (814) 353-5322 
 
Raider Image
 
Athletic Director, Jonathan Clark
Email:  jclark@basd.net 
Fall - Soccer, Volleyball
Winter - Gymnastics, Boys Basketball, Wrestling
Spring - Baseball,  Lacrosse

 Athletic Director, Deb Moore
Email: dmoore@basd.net
Fall - Football, Cheerleading, Cross Country, Golf
Winter - Girls Basketball, Cheerleading, Swimming
Spring - Softball, Track and Field

 
Athletic Trainer
John A. Smaniotto, MS, LAT, ATC
 
 

 
 
 
Click on the below links for a short video about concussions.
 

 
 
  
 
 
The BASD Athletic Department recognizes and congratulates...
 
Mountain League announces Winter 2014 All Stars:
 Boys Basketball: Evan Wian - Honorable Mention
Girls Basketball: Jessica Book - 2nd team, Alexis Wetzler - Honorable Mention
Swimming: Gwen Lowery - 100 Free; Miranda Fedor - 100 Back; Patrick Scordato - 200 IM; Jordan Newman 100 Fly; Matthew Horner - 100 Free; Colton Schnars - 100 Back and Outstanding Male Swimmer; Matthew Horner, Grey Rockey, Jordan Newman, and Colton Schnars - 200 and 400 Free Relay.
Wrestling: Brock Port (120) and Trevor Corl (132)
 
 
The following wrestlers for their performance at the NW Regional Tournament and on advancing to the State Tournament.
Trevor Corl - NW Regional Champ
 Brock Port - 3rd Place
 
The 2013-2014 Girls Basketball team as they are ranked 4th in the District and start playoff play on Monday, Feb. 24th at Central Cambria HS at 7:30 versus Ligonier Valley.
 
The Wrestling team for a strong showing at Districts.
Trevor Corl - District Champ (it is a three-peat!)
 Brock Port - District Champ
Aaron Witherite -  Runner-up
Chase Gardner - Runner-up
Luke Leathers - 3rd place
Nate Rosenburger - 3rd place
Tanner Day - 4th place
GOOD LUCK AT REGIONALS!
 
 

The Gymnastics team on their 6th place finish at the State Championships!

Individual efforts -Maepearl St. George - all-around winner in the bronze division; and Cortney Fredericks, who was district champ on beam!
 
 
 
COACH MILLER gets 100th Victory!  The girls soccer team celebrates Coach's milestone.
 
 100th Win  water dump for 100th win
 

The win occurred September 4, 2013 in Tyrone as the Lady Raiders defeated the Lady Golden Eagles 5-1. 

Stacey Miller has been the girls varsity coach since 2003.

 
 
Vanessa Cooper surrounded by family, friends, coaches, and teammates signs her letter of intent to play for UMass - Lowell.
 
VC Signing  
 
Bellefonte wins its second consecutive Fall Mountain League Summit Award.  The Summit Award is given to the Mountain League School with the highest winning percentage for the fall sports season.  Bellefonte's winning percentage was .582! Congratulations to all the fall sports student athletes whose work on and off the playing field contributed to this award. 
Fall Mountain League All-Stars  
 
The Boys Soccer Team Mountain League All-Stars are Matt Feldman (Second Team), Tyler Nyquist (Second Team), Gage Wert (First Team) and Andrew Stover (First Team).  Grant Stone is the Mountain League All State Player for the Year.
 
The Girls Soccer Team Mountain League All-Stars are Jennah Krout (Second Team), Nicole Peggs (Second Team), Madisen Paige (First Team) and Kristen Bell (First Team). 
 
The Boys Cross Country team for capturing their 3rd consecutive Mountain League Conference Championship and the Girls for a third place finish!  All-Stars include Matthew Dabiero, Michael O'Donnell, Brett Finley, Anya Hoaglund, and Alexis Franks. 
 
 
The girls golf team and Coach Poorman on their second consecutive Mountain League Championship. Members of the team are Taylor Gehringer, Ashley Morris, Kaitlyn Rogers, Emily Sinclair, Katherine Stodter, Paige Urban, Kaitlyn Vogel, and Katelynn Walker.
 
Dan Roan picked to play in the 2013 Lezzer Lumber Classic Game.
Playing for the "North Team," Dan will take the field with other central Pennsylvania football stand outs Friday, June 21 at Alumni Field in Wingate, PA.
Erica DeVinney (shortstop) and Jess McClenahan (3rd base) to play in the Annual Pennsylvania Softball Coaches Association All-Star Game.  Game time is 5:30 on Thursday, June 20th at Lock Haven University.
 
Spring Sport Mountain League Honorees:
BOYS TRACK:
200 Meters - Sean Gipson
400 Meters - Sean Gipson
1600 Meters - Mitchell Smith
3200 Meters - Andrew O'Donnell
4X800 Relay - Brett Finley, Andrew O'Donnell, Garrett Pensak, Mitchell Smith.
Long Jump - Sean Gipson
Shot Put - Mitchell Grasser
Discus - Matt Querns
BASEBALL:
Pitcher - Dan Roan (2nd team)
Second Base - Jordan Fye (2nd team)
Shortstop - Doylan Deitrich (2nd team)
DH - Taylor Butts (2nd team)
First Base - Dan Roan (Honorable Mention)
SOFTBALL:
Infield - Erica DeVinney (1st team)
Catcher - Vanessa Cooper (1st team)
DP - Sarah Menna (1st team)
 
 
Boys Track wins Mountain League Championship.
 
Boys Track 2013
 
Senator Corman Honors Gold medal winners from swimming states:
Senator Corman, Andrew Rosenberger, Isaac Thomas, Frank Aberegg, Colton Schnars, Jody Schnars
 
State Swimming Meet Results:

KatieScordato - 7th place finish in the IM. (schoolrecord); 11th in the 100 Breaststroke (school record)

AndrewRosenberger - 2nd place finish in the IM. (schoolrecord); STATE CHAMPION 100 Breaststroke (school record)

GirlsMedley Relay – (Cydnei Crust, Katie Scordato, Miranda Feder, Gwen Lowery)placed 21st.

IsaacThomas – 13th in the 200 freestyle; 11th in 500 freestyle (school record)
FrankAberegg – 14th in 50 free.
GwenLowery – 30th in the 100 Butteryfly.

Colton Schnars - 10th in 100 Backstroke (school record)
Boys 200 Freestyle Relay -- 10th place and 400 Freestyle Rely - 6th place (school record) (Matt Horner, Colton Schnars, Jordan Newman, Isaac Thomas)
Boys Medley Relay (Frank Aberegg, Colton Schnars, Andrew Rosenberger, Isaac Thomas) with a new school record swam their way GOLD getting 1stplace. STATE CHAMPIONS
The boys team placed 3rd overall in the State.
 
  
 Nick Shawley  
Senior Wrestler
Nick Shawley
gets
100th VICTORY!
 
Both Boys and Girls Swim Teams capture District 6 Championships!
 

 

Boys District 6 Champions
 
Girls District 6 Champions
Team Members: Colton Schnars, Frank Aberegg, Manny Meinen, Jordan Newman, Grey Rockey, Daniel Tanney, Isaac Thomas, Matthew Horner, Andrew Rosenberger (Not pictured - Andrew Kaschalk, Patrick Scordato.) Girls Team: Veronica Garis, Miranda Fedor, Katie Scordato, Cydnei Crust, Gwen Lowery, Deborah Armstrong, Emily Kerstetter.
 
8 School and 3 District 6 Meet Records:
 
200 Medley Relay: Cydnei Crust, Katie Scordato, Miranda Fedor, and Gwen Lowery- New team record
200 Medley Relay: Colton Schnars, Andrew Rosenberger, Isaac Thomas, Frank Aberegg- New Meet and Team Record
200 Free: Isaac Thomas- New Team Record
200 IM: Katie Scordato- New Meet Record
200 IM: Andrew Rosenberger- New Team and Meet Record
200 Free Relay: Matt Horner, Colton Schnars, Jordan Newman, and Frank Aberegg- New Team Record
500 Free: Isaac Thomas- New Team Record
100 Backstroke: Colton Schnars- New Team Record
400 Free Relay: Jordan Newman,  Matt Horner, Isaac Thomas, Andrew Rosenberger
 
Mitchell Signing

Mitchell Smith

signs letter of intent for

Lock Haven University.
 
Senior Garrett Poorman gets 100th WIN!
Senior Wrestler
Garrett Poorman
gets 
100th VICTORY!
 
 
 
 
Bellefonte Wins Mountain League Fall Summit Award!
 
Boys Cross Country - Mountain League Champions
Girls Golf - Mountain League Champions
Girls Soccer -- Co-Mountain League Champions
Boys Soccer -- Co-Mountain League Champions
 
Mountain League Individual Honors:
Cross Country - *Mitchell Smith, MVP; Andrew O'Donnell, All-Star; Alexis Franks, All-Star; Anaya Hoagland, All-Star.
Football -  Kashim Buey - RB 2nd Team; Nick Leiter - WR 1st Team; Dan Roan - Guard 2nd Team; Jordan Fye - Secondary 2nd Team; Luke Purnell - Lineman 1st Team; Evan Young - Linebacker 2nd Team.
Golf - Alyssa Sinclair - MVP; Kaitlyn Vogel - All-Star;
Emily Sinclair - All-Star.
Boys Soccer -  Paul Harrison - 1st Team; Tyler Rhoads - 1st Team;
Shane Kaschalk - 2nd Team; Mike Maggs - 2nd Team; Dakota Nixdorf - 2nd Team.
Girls Soccer -  Kristin Buchanan - ALL-STATE Representative; Emily Jabco - 1st Team, Brooke Redfern - 1st Team; Devin Kos - 2nd Team; Emily Martell - 2nd Team.
 

*Mitchell Smith -- District 6 AA XC Champion, Mt. League Conference Champion, Mt. League MVP of the Mountain League All-Star Team, an Undefeated Season,
medal winner at Big Valley, Spiked Shoe and NEPA Invitationals, and finished his outstanding season by placing 6th place out of 228 adding an All-State Honor to conclude his senior year!
 
Lady Raider Soccer Team gets 100th WIN!
100th Program WIN
Saturday, Sept. 1, 2012 Bellefonte 2 - Huntingdon 0